10 mýtů o SPF, které neplatí
Sluníčko se hlásí o slovo s čím dál větší vervou, a to znamená jediné: Musíme vědět, jak na něj. Se správnou sluneční ochranou si totiž užijeme konec jara a celé léto jaksepatří. Co vlastně víme o SPF? Zkratka pro „sun protection factor“ udává dobu, jakou vás bude ochranný krém chránit před slunečními paprsky. Čím je SPF větší, tím déle ochrana vydrží. Jednoduché, že? Ne tak docela. S SPF je totiž spojeno pár mýtů, které vám teď jednou provždy vyvrátíme. Pojďme na to!
Tipy a triky
Mýtus 1: SPF 100 nás chrání stoprocentně
Množství absorbovaného UV záření sice závisí na úrovni ochranného faktoru, nikdy však nebude stoprocentní! Ochranný sluneční faktor neoznačuje míru ochrany, ale udává dobu, za kterou UVB paprsky způsobí zarudnutí pokožky.
Mýtus 2: SPF stačí aplikovat jednou denně
Ráno se natřete a hurá na pláž? Pozor na to. Aplikaci SPF opakujte každé dvě hodiny, ani ten nejvyšší faktor neodolá setkání s ručníkem nebo vodním radovánkám. Platí i u voděodolných opalovacích krémů!
Mýtus 3: SPF v make-upu stačí
Ochranný faktor u make-upů bývá většinou velmi slabý, rozhodně jej vždy kombinujte s klasickým SPF. Ostatně mnoho odborníků tvrdí, že na obličej byste nikdy neměli používat nižší ochranný faktor než SPF 50.
Mýtus 4: V zimě SPF není třeba
Libovolně nahraďte zimu za zamračenou oblohu nebo prudký déšť. Rozhodně to neplatí! 80 % slunečních paprsků pronikne i skrz mraky, na SPF tedy nezapomínejte ani v chladnějším období roku. Ostatně vzpomeňte si na to, jak jste se onehdy spálili na horách!
Mýtus 5: Jsem bronz, SPF nepotřebuji
Spálená a zarudlá pokožka vás sice netrápí tak často jako vaše bledé přátele, bez SPF se ale rozhodně neobejdete. I snědá pleť cítí napětí a poškození od sluníčka. Případné onemocnění kůže se u ní projeví stejnou měrou, rozpoznáte jej ale velmi těžko - a většinou příliš pozdě. Ochranu rozhodně nepodceňujte!
Mýtus 6: Opalovací krémy nemají expiraci
Mýtus oblíbený zejména u krémů určených výhradně na dovolenou. Po návratu jej dáte až dospod koupelnové poličky a za rok opět vytáhnete? Pozor na to. I SPF krémy mají datum expirace. Pokud jej ignorujete, mohou se vám odměnit vyrážkou a dalšími nepříjemnostmi.
Mýtus 7: Doma nebo v autě SPF nepotřebuji
Sluneční záření dokáže proniknout i vaším oknem. Nezapomínejte tedy na SPF, ani když vás čeká home-office nebo relax na gauči. Inspirující jsou v tomto případě Korejky, které bez SPF nevyjdou ze dveří, zároveň ale mají speciální SPF přípravky pro den strávený v pohodlí domova.
Mýtus 8: Ani ve stínu SPF nepotřebuji
Zalézt si do stínu nebo pod slunečník je skutečně dobrá ochrana před nenechavým sluníčkem. Rozhodně ale nenahradí účinky SPF. Nevystavujete se polednímu slunci, nosíte klobouky i sluneční brýle a přes plavky přehazujete lehké košile? Děláte dobře. Ani tak ale nezapomínejte na SPF ochranu, a to několikrát denně.
Mýtus 9: SPF? Počíteje s bílými stopami na oblečení
Je pravda, že některé SPF produkty na pokožce i oblečení skutečně bílé stopy zanechávaly. V současné době je ale nabídka ochranných krémů sofistikovanější. Některé z nich jsou dokonce vyvinuty speciálně tak, aby se vstřebávaly lépe a zcela beze skvrn.
Mýtus 10: SPF znamená nedostatek vitamínu D
Ani pravidelné užívání ochranného faktoru SPF nezabrání vašemu kontaktu se sluníčkem a přijímání vitamínu D. Ten navíc můžete získávat také z potravinových doplňků, vajíček, mléčných výrobků nebo ryb.